[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: بهار 1401 ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
هزینه درمان بیماران مبتلا به کوید-19 بستری شده در یک مرکز درمانی نظامی
بهنام آبی، محمد مسگرپور امیری، طه نصیری، سیدجواد حسینی شکوه، سیدمرتضی حسینی شکوه*
دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)
چکیده:   (198 مشاهده)
زمینه و هدف: آگاهی از اجزاء اصلی هزینه درمان می تواند به سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان در کنترل هزینه های درمان و بازنگری در برنامه های پوشش بیمه ای کمک نماید. هدف از مطالعه حاضر مطالعه هزینه درمان بیماران مبتلا به کوید-19 در یک بیمارستان نظامی بود.
روش ها: این مطالعه از نوع مطالعات ارزیابی اقتصادی و به روش توصیفی می باشد که به صورت مقطعی از بر روی 28997 بیمار کرونایی بستری در یک مرکز درمانی بزرگ در شهر تهران انجام شد. داده های مورد نیاز مطالعه شامل اجزاء هزینه درمان مستقیم در بیماران کرونایی( دارو، تست های آزمایشگاهی، تشخیصی تصویری و هتلینگ) و متغیرهای اقتصادی اجتماعی( سن، جنسیت، نوع پوشش بیمه ، وضعیت تاهل) بود که با مراجعه به بخش های پذیرش و حسابداری بیمارستان جمع آوری گردید . تجزیه و تحلیل هزینه های درمان و اجزاء آن با استفاده از آمار توصیفی و به کمک شاخص های مرکزی و پراکندگی ( میانگین و انحراف معیار) و با استفاده از نرم افزار STATA  انجام شد.
یافته­ ها: میانگین هزینه درمان هر بیمار مبتلا به کوید 121 میلیون ریال بود. بیش از نیمی(75/50 %) از هزینه های درمان بیماران کوید-19 مرتبط با هتلینگ و اقامت بیمار در بیمارستان بود. بعد از آن به ترتیب هزینه های دارویی (42/28 %) ، هزینه های پاراکلینیکی (65/8 %) و هموپرفیوژن (4/5 %) بیشترین سهم را در هزینه درمان این بیماران داشتند. به طور متوسط 6/33 درصد از هزینه ها توسط بیمار و 4/66 درصد توسط سازمان های بیمه گر پرداخت شده بود.
نتیجه ­گیری: برای کنترل و کاهش هزینه های بیماران کوید-19 راهکارهایی نظیر حذف بستری های غیرضروری، کاهش طول مدت اقامت بیماران، توسعه خدمات مراقبت در منزل باید مدنظر سیاستگذاران قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: تجزیه و تحلیل هزینه، بیماران کرونایی، هزینه های مستقیم درمان.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/5/1 | پذیرش: 1402/1/29
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه ارتقای بهداشت  نظامی Journal of Military Health Promotion
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4570