[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: شماره اول- بهار ۱۳۹۹ ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی و اولویت بندی آسیب های شغلی کارکنان اورژانس پیش‌بیمارستانی
دکتر محمدکریم بهادری*
مرکز تحقیقات مدیریت سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… (عج)، تهران ،ایران
چکیده:   (535 مشاهده)
زمینه و هدف: اورژانس پیش بیمارستانی یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش های سیستم سلامت می باشد و کارکنان آن اولین افرادی هستند که در شرایط اضطراری از جمله سوانح جاده ای و بلایای طبیعی بر بالین بیمار حاضر می شوند و علی رغم ایفای نقش اساسی در لحظات حساس، آسیب ها و استرس شغلی بالایی را تجربه می کنند. این مطالعه با هدف شناسایی و اولویت بندی آسیب‌های شغلی نیروهای اورژانس پیش‌بیمارستانی در مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان سمنان انجام شد.
روش بررسی: مطالعه حاضر از نوع ترکیبی در دو فاز کیفی و کمی در سال 1396 انجام شد. جامعه پژوهش را 20 نفر از صاحب‌نظران و کارشناسان خبره در مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان سمنان تشکیل دادند. روش نمونه‌گیری بصورت هدفمند بود. برای جمع‌آوری داده‌های کیفی و مشخص کردن متغیرهای مطالعه، از روش مرور متون و تکنیک دلفی و در فاز کمی از تکنیک تحلیل سلسله مراتبی استفاده شد. جهت تحلیل داده‌ها از  SPSS21.0 و نرم افزار 11 Expert Choice استفاده گردید.
یافته ها: بر اساس مرور متون و تکنیک دلفی، آسیب‌ های شغلی نیروهای اورژانس پیش‌بیمارستانی در 4 گروه جسمی، روحی، خانوادگی و شغلی تقسیم بندی شدند. براساس فرآیند تحلیل سلسله مراتبی عوامل روحی، جسمی، خانوادگی و شغلی با وزن های 540/0، 176/0، 172/0 و 112/0 به ترتیب اولویت های اول تا چهارم را کسب نمودند.
نتیجه‌گیری: با توجه به اجتناب ناپذیر بودن عوامل استرس زا در کارکنان اورژانس پیش بیمارستانی، کاهش عوامل ایجاد کننده آسیب های روحی از قبیل کم کردن ساعات کاری، تعدیل شیفت های شب و عصر و برگزاری برنامه های رفاهی بصورت تیمی و همچنین بکارگیری اقدامات احتیاطی در جهت کاهش آسیب های جسمی، ساماندهی مجدد ساختار استخدامی و تصویب قوانین حمایتی مناسب می تواند از بروز آسیب ها بکاهد.
متن کامل [PDF 222 kb]   (97 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/12/4 | پذیرش: 1399/2/25 | انتشار: 1399/3/31
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه ارتقای بهداشت  نظامی Journal of Military Health Promotion
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4212