[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: شماره اول- بهار ۱۳۹۹ ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل موثر بر افزایش پاسخگویی اورژانسی بیمارستان های آموزشی در مواجهه با حوادث و بلایا
الهام بختیاری، روح اله زابلی*، حسام سیدین
دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)
چکیده:   (554 مشاهده)
مقدمه: بیمارستان­ها نهادهای پیچیده و به طور بالقوه آسیب پذیر هستند، که در شرایط اوژانسی نیاز به توجه فوری دارد. پاسخگویی اورژانسی در واقع از کمک رسانی یا انجام مداخلات حین یا بلافاصله بعد از بلا به منظور حفظ جان و نیازهای حداقل و پایه مردم آسیب دیده است. هدف این پژوهش تعیین عوامل موثر بر افزایش پاسخگویی اورژانسی بیمارستان­های آموزشی در مواجهه با حوادث و بلایا بود.
مواد و روش ها: این پژوهش با استفاده از مدل یابی معادلات ساختاری در بیمارستان های آموزشی یکی از استان های کشور انجام شد. جامعه مورد مطالعه شامل200 نفر از پرسنل بیمارستان (اداری، بالینی و پشتیبانی) بود. جمع آوری داده ها از طریق پرسشنامه ساخته شده بر مبنای چک لیست پاسخگویی اورژانسی سازمان جهانی سلامت (2011)، در ابعاد فرماندهی و کنترل، ارتباطات، ایمنی و امنیت، تریاژ، افزایش ظرفیت، تداوم خدمات حیاتی و پایه، نیروی انسانی، مدیریت پشتیبانی و تدارکات، بازیابی بعد از حوادث و فوریت های پزشکی، برنامه پاسخ اورژانسی بیمارستان برای انواع حوادث، برنامه مدیریت ازدحام در حوادث و بحران ها، سناریو تمرین تلفات انبوه در میان بیمارستان، منابع پاسخگویی اورژانسی و توانایی ها در بیمارستان انجام شد. روایی پرسش نامه از طریق روایی محتوا و پایایی پرسشنامه از طریق آلفای کرونباخ(92% r=) سنجیده شد. با استفاده از تحلیل عاملی اکتشافی و تائیدی عوامل موثر بر افزایش پاسخگویی اورژانسی بیمارستان­ها شناسایی شد. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS  و LISREL 8.8 انجام شد.
یافته ها:. میانگین پاسخگویی اورژانسی بیمارستان­های آموزشی مورد مطالعه در مواجهه با حوادث و بلایا، 2.87 از میانگین 5 نمره بود. بیشترین  امتیاز پاسخگویی مربوط به بعد ارتباطات با میانگین 3.21 و بدترین وضعیت پاسخگویی مربوط به برنامه مدیریت ازدحام در حوادث و بحران ها با امتیاز 2.54 بود.
نتیجه گیری:پرسشنامه میانگین پاسخگویی اورژانسی بیمارستان­های مورد مطالعه در سطح متوسط ارزیابی شد. داشتن برنامه­ ریزی و ارائه چارچوپی مدون و اجرای آن برای مواجهه با حوادث و بلایا در تمام بیمارستان­ها ضروری است. هم­چنین نباید از نقش برجسته بیمارستان­ها در ارائه خدمات رسانی زمان حوادث غافل ماند و آن را در اولویت برنامه­ها و بودجه­ها قرار داد.
واژه‌های کلیدی: بیمارستان، پاسخگویی اورژانسی
متن کامل [PDF 1987 kb]   (106 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/11/2 | پذیرش: 1399/2/25 | انتشار: 1399/3/31
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه ارتقای بهداشت  نظامی Journal of Military Health Promotion
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4212