[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: شماره اول- بهار ۱۳۹۹ ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نیاز سنجی آموزشی کارکنان رسته بهداشت و درمان یک سازمان نظامی
هرمز سنایی نسب، مازیار کرمعلی*
مرکز تحقیقات مدیریت سلامت ، دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... (عج)
چکیده:   (604 مشاهده)
زمینه و هدف: نیازسنجی آموزشی نیروهای انسانی و برنامه ریزی به منظور آموزش ضمن خدمت کارکنان یکی از الزامات هر سازمان محسوب می شود. این مطالعه با هدف تعیین نیاز های آموزشی کارکنان رسته بهداشت و درمان یک سازمان نظامی انجام گرفت.
روش ها: این پژوهش کاربردی از نوع مطالعه توصیفی که به روش ترکیبی(کیفی-کمی) انجام شد. در مرحله کیفی داده‌های مورد نیاز به عنوان یک مطالعه نیاز سنجی با تحلیل محتوای کیفی اسناد سازمانی و تکنیک دلفی با مشارکت 20 نفر از خبرگان دانشگاه و مسئولین ستادی بصورت نمونه گیری هدفمند به دست آمد. جامعه آماری در فاز کمی شامل: مدیران و کارشناسان صفی بودند که تعداد 100 نفر نمونه به روش هدفمند انتخاب شدند. در فاز کمی به روش پیمایشی با پرسشنامه های محقق ساخته که روایی و پایایی آن سنجیده شده بود؛ نیازهای آموزشی کارکنان رسته بهداشت و درمان تعیین و اولویت بندی شد. داده های جمع آوری شده در فاز کیفی و دلفی با استفاده از روش تحلیل محتوا و در فاز کمی با آمار توصیفی و نرم افزار SPSS  تحلیل شدند.
نتایج: در این مطالعه تعداد 73 نیاز آموزشی کارکنان در 5 حیطه بهداشت، پرستاری، پزشکی، دارو و تجهیزات پزشکی و مدیریت در قالب مهارتهای حرفه ای و طب نظامی به ترتیب 22، 16، 15، 5 و 15 عنوان آموزشی احصاء شد. با توجه به اولویت بندی نیازهای کارکنان رسته بهداشت و درمان سازمان مورد مطالعه، در هر حیطه تخصصی اکثر عناوین آموزشی از امتیاز میانگین بالای 3 (از امتیاز 1تا 5) برخوردار بودند.
بحث و نتیجه گیری: نیازهای آموزشی کارکنان سیستم سلامت نظامی به مراتب دارای تنوع، گستردگی و پیچیدگی بوده و دارای ویژگیهای خاص می باشند. این نیازهای آموزشی بطور مداوم نیاز به پاسخگویی داشته و لازم است با توجه به تحولات روز افزون دانش و فن آوری ها در علوم و فنون نظامی، رویکردهای آینده و همچنین نیاز های جدید پیش آمده در رابطه با نوع نبردها، آسیب های جنگ افزار ها، توانمندی های دانشی و مهارتی کارکنان به روز و ارتقاء داده شود
 
واژه‌های کلیدی: کارکنان بهداشت و درمان، سیستم سلامت، سلامت نظامی، نیاز آموزشی
متن کامل [PDF 183 kb]   (119 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/10/22 | پذیرش: 1399/2/25 | انتشار: 1399/3/31
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه ارتقای بهداشت  نظامی Journal of Military Health Promotion
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4212